Zopár slov na tému hrubé črevo

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať- hrubé črevo patrí medzi najdôležitejšie orgány ľudského tela. Jeho funkcia spočíva v absorbcii vody a skladovaní nadbytočných produktov trávenia, kým telo nie je pripravené zbaviť sa ich- správne- presne ako predpokladáte- na toalete.

hrubé črevo

Ak si myslíte, že nesprávna funkcia hrubého čreva sa odrazí len na problémoch s vyprázdňovaním, tak sa mýlite- správne fungujúce hrubé črevo totiž vedie k vyššej energii, nižšej chorobnosti, ľahšiemu tráveniu.

Skúste si predstaviť /podľa toho, čo zjete a čo vylúčite/, čo za nánosy to hrubé črevo má. Že je to nechutná predstava? Možno je, ale čím kvalitnejšie si to predstavíte, tým lepšie si uvedomíte potrebu jeho čistenia. Áno- aj mne sa uľavilo, keď som si uvedomila, že telo sa, chvalabohu, zvnútra čistí samo, ale ak sa dá- treba mu vždy pomôcť.

Bez tých nechutných nánosov svoju funkciu splní rozhodne kvalitnejšie a s menšou námahou- to dá rozum, no nie?

Správna veľkosť a konzistencia stolice je pre naše zdravie /častokrát aj mentálne/ veľmi dôležitá. Takže je jasné, že by sme ju mali priebežne ovplyvňovať- a to vhodnou stravou.

Vyskúšajte niektorú z prírodných metód čistenia hrubého čreva:

Voda: dodržiavanie pitného režimu v priebehu celého dňa je alfou a omegou zdravého trávenia. Hydratujte!

Morská soľ: obsahuje niekoľko vitamínov a živín podporujúcich trávenie. Pokojne pridajte štipku morskej soli do vody, ktorú pijete. Pridať ju môžete aj do kúpeľa.

Jablková šťava: pre vysoký obsah kyseliny a fruktózy výborne čistí tráviaci systém. Pohár- dva denne dokážu doslova prepláchnuť vaše trávenie. Pozor ale n akvalitu šťavy, ktorú pijete. mala by byť 100% a bez pridaných cukrov.

Ľanové semienka: sú skvelým prírodným pomocníkom prispievajúcim k zdraviu hrubého čreva. Pre svoj vysoký podiel vlákniny zaistia aj ťažšie stráviteľným potravinám rýchly a ľahký pohyb cez tráviaci trakt.

Zázvor: žuvaním kúska zázvoru, alebo pridaním postrúhaného zázvoru do čaju sa vaše trávenie výborne naštartuje.

Vysoko vlákninová strava: ideálnou voľbou je zmes rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, ktorú po zriedení s vodou skrátka vypijete. Tu treba spomenúť, že vláknina a voda sú základom dobrého trávenia.

Odšťavovanie: odšťavujte najmä zeleninu. Populárne je takto spracovávať skôr ovocie, ale pre naše trávenie práve pridanie zeleninovej šťavy povzbudzuje tráviaci proces a je prevenciou zápchy. Ideálne je odšťaviť si také množstvo, ktoré ihneď skonzumujeme.

Jogurty: niet pochýb o ich účinkoch na trávenie. V dnešnej dobe je ale dôležité vyberať si jogurty podľa zloženia, ideálne biele, neochutené, s minimom konzervantov, s vyšším podielom pro a prebiotických kultúr.

Nie je na tom žiadna veda- znova platí- prevencia je najlepším pomocníkom. Ak sa už trápite v tráviacimi ťažkosťami, a nepomohlo nič z uvedeného, navštívte lekára a riaďte sa jeho odporúčaniami.

Ak ste ale zdraví, a budete dodržiavať základné zásady racionálneho stravovania, vaše trávenie bude fičať ako hodinky, a vy budete tráviť, nie sa trápiť…