Môže byť gazdinka zero waste?

Priemerná domácnosť dokáže vyprodukovať tony odpadu. Väčšina pritom vzniká v kuchyni, pod rukami našich žienok domácich. Dokáže byť aj tradičná gazdinka moderná v zmysle zero waste?

napis zero waste s ilustrovanymi eko kresbami

Čudná kombinácia, čo? Zero waste a gazdinka? Skoro ako predstaviť si ufo v kroji. No v tomto článku vám ukážeme, že aj veci, ktoré na prvé počutie nemusia ísť dokopy môžu nakoniec vytvoriť harmonické duo, z ktorého bude celá hromada osohu. 

O čo teda ide? Nuž- priemerná domácnosť dokáže vyprodukovať doslova tony odpadu. Asi mi dáte za pravdu, že drvivá väčšina sa vyprodukuje tam, kde človek denne trávi azda najviac času- hlavne čo sa gazdiniek týka- v kuchyni. 

Ten odpad sa z veľkej časti produkuje “sám”- teda bez vášho priameho pričinenia. Produkuje sa systémovo- zoberte si pomerne bežnú situáciu. Idete z práce, chcete sa zastaviť po čerstvé rožky na ďalší deň. Pár minút na to už na pás pri pokladni vyberáte 20 ďalších položiek, z ktorých minimálne 18 je balených vo fólii, obale, sáčku, tetrapaku. Do toho si spomeniete, že aj keď máte doma osobitný šuflík s igelitkami- vaša kabelka ako natruc neobsahuje ani jedinký kus. Nuž- doplníte domácu zbierku o dva ďalšie pestrofarebné kusy igelitových nezmyslov, ktoré tam budú len tak do počtu zaberať miesto ďalších pár rokov a čakať na svoj okamih slávy, kedy do nich zabalíte smeti- a- bum do koša. 

Ako to teda robiť inak? Ponúkame vám nasledovné tipy na zníženie produkcie odpadu vo vašej kuchyni, pretože aj keď je gro odpadu na triku výrobcu, značnú časť môžete ovplyvniť aj sami. A nepotrebujete na to nobelovu cenu za zdravý rozum…

NÁKUP- tu sa to všetko začína. Dnes vďaka tomu, že ľudia musia premýšľať ekonomicky už mnohí plánujú. Dobrý základ. Plánovaním toho, čo budete nasledujúci týždeň jesť zníži plytvanie potravinami- pretože si viete ustriehnuť, koľko čoho na čo potrebujete. A tak sa vám len ťažko stane, že po divokom nákupe s prázdnym žalúdkom, kedy ste kúpili dokonca aj to, čo bežne nejedávate nájdete po týždni v chladničke hnijúce, plesnivé, zvädnuté čudá plné baktérií a bohviečoho ešte. A- bum do koša, WC, alebo v tom lepšom prípade do kompostéra.  Nielen jedlo, ale aj euríčka, ktoré ste doslova spláchli sú fuč. Celkom škoda, čo?

Ďalšia oblasť ktorá s nákupmi úzko súvisí je, ako si ten zoznam spravíte. Netreba mať doma nový trhací poznámkový blok na každú blbosť, ktorú denne riešite. Premýšľajte ako byť eko. Máte mobil, rôzne apky, alebo praobyčajný poznámkový blok. Ak ste stará škola, recyklujte papieriky, ktoré by ste inak šupli do koša- papierové krabičky, papierové sáčky z čajov- v dnešnej obalovej dobe si len po jednom nákupe takýchto papierikov vyrobíte aj na polroka dopredu.

Pri ceste do obchodu kľudne noste vlastné sáčky, obaly, misky, tašky. Že si budete pripadať čudne? Je to len otázka zvyku. Navyše- boli by ste prekvapení, ako málo ľudí rieši vo vzťahu k nám to, čo očakávame, že riešia. Jednoducho povedané- všíma si vás ďaleko menej ľudí, ako si myslíte. A keby aj- dobrý pocit zo seba by mal zvíťaziť nad obavou, kto si čo pomyslí. 

Spravte si sondu vo svojom okolí- dnes zažívajú doslova boom obchody, ktoré sú bezobalové– nájdete v nich nielen ovocie a zeleninu, ale aj oriešky, semiačka, klíčky, drogériu, čistiace prostriedky a mnoho ďalšieho. 

Ak ste sa v týchto tipoch nenašli, skúste aspoň vyberať produkty, ktoré nie sú balené. Ako príklad ma napadá šalátová uhorka, ktorú takmer v každých potravinách nájdeš aj balenú, aj nebalenú… 

SKLADOVANIE POTRAVÍN- ideálna voľba pri skladovaní väčšiny toho, čo bežne nakupujeme sú sklenené fľaše a nádoby. Okrem toho, že máte dokonalý prehľad toho, čo kde máte sa nemôže stať, že sa vám do potravín dostanú chrobáky, muchy, hmyz. A keď už sme pri tej recyklácii- nemusíte bežať do obchodu a hľadať dizajnové nádoby- stačí si zrecyklovať takto fľaše zo zaváranín. Aj tak ich pravdepodobne odložíte do linky…

VARENIE- nie nadarmo nám naše babičky hovorievali, že jedlom sa nemá mrhať, lebo je to dar Boží. No- je. Aj v dnešnej dobe žiaľ máme krajiny, kde sa umiera od hladu, kým my tu veselo nakupujeme a vyhadzujeme, lebo veď práve na toto sme v poslednej dobe nakoniec nemali chuť…Takže- plánujte- čo kedy a koľko navaríte. Podľa toho nakupujte. Varte menej a častejšie. Použite tie potraviny, ktoré máte doma dlhšie, čerstvé odložte na neskôr. Ak ste to troška prehnali, a navarili pre pol dediny, skrátka sa podeľte, alebo jedlo vhodne zmrazte/ zavarte- a príde deň, kedy bude ako nájdené. 

DESIATA- no to je kapitola sama o sebe. Ak by sme vyspovedali pani upratovačku z niektorej zo škôl- vedela by hodiny rozprávať o tom, čo všetko našla pod lavicou, v koši, za skrinkou, na podlahe. Nielen milión sáčkov, obalov, trbietavých a šušťavých papierikov, ale aj vcelé kusy jedla, ktoré ste tam dieťaťu ráno s láskou pripravili. Takže: nepoužívajte sáčky, vymeňte ich za desiatový box /tých je na trhu veľké množstvo, dokonca aj s vychytávkami ako oddelené priehradky na ovocie, pečivo, sladkosť a pod/. Používajte látkové bavlnené vrecká /napr na ovocie/, vodu chystajte do opakovateľne použiteľných fliaš. A ak ste už počuli o voskovaných obrúskoch– aj to je rozhodne vhodná alternatíva. Pri tom všetkom nezabudnite dieťa poučiť o tom, prečo to takto robíte. 

UMÝVANIE RIADU– viem, viem- aj umývačky sú prezentované ako eko vynálezy znižujúce spotrebu vody, nehádam sa. Určite sú nápomocné. Ale máme na mysli úplne eko umývanie riadu- to znamená bio hubkami na riad a saponátmi s označením EKO. Takže poporiadku: klasická hubka nevydrží príliš dlho- veľmi rýchlo sa v nej kadečo nausádza, a potom namiesto umývania skôr roztierame špinu. Počuli ste už o lufe? Je to čisto prírodná záležitosť. Jej pôvod je v rastline podobnej tekvici, a výhod má hneď niekoľko. Je lacná a z jedného ks ktorý kúpite si viete nastrihať niekoľko menších, praktických- podľa toho, ako presne vám veľkosť vyhovuje. Jej konzistencia je troška drsnejšia, ako ste zvyknutí pri klasickej hubke- čo rozhodne oceníte, ak sa vám podarí niečo pripáliť. Ďalším praktickým pomocníkom sú kefky, ktorých štetiny sú tiež prírodné, a majú vymienateľné hlavice. No a napokon nemôžeme opomenúť echo handričky- ktoré sú vyrobené z celulózy, a dajú sa kompostovať. Saponáty na eko báze nedráždia pokožku, výborne odmiastia a obsahujú prírodné zložky, vďaka čomu nezaťažujú životné prostredie.

SMETI- nech robíte čo chcete, nie je možné celkom prestať produkovať odpad. Ako to teda s tým odpadom robiť čo najviac eko? SEPARUJTE. Načo mrhať niečím, čo sa ešte dá použiť? Treba si uvedomiť, že ak budeme donekonečna čerpať vyčerpateľné, čoskoro spadneme na držky.KOMPOSTUJTE! Čo je “mokré” /tzv. bioodpad- šupky zo zeleniny, zbytky jedla, sáčky z čaju…/ hoďte do kompostéra. Váš kôš bude obsahovať len suché smeti, takže ani sáčok nebudete potrebovať. Ak vám to príliš “nevonia”, vymeňte klasické sáčky za kompostovateľné /vyrobené napr. z kukuričného škrobu/. 

                   Tak čo vy na to? Drobné zmeny s veľkým cieľom. Aj to je zero waste filozofia…