Oslavuješ Deň Zeme?

Každoročne, 22.4 sa slávi celosvetovo Deň zeme. Je to mu tak už od roku 1971- teda rok na to, ako si skupinka študentov v San Franciscu povedala, že pre našu Zem treba niečo robiť.

dva páry ľudských rúk držiace malú zemeguľu s motýľom

Zoberte si, že v tom čase síce už stopa ľudstva na našu planétu mohla byť celkom slušná, ale ani zďaleka nie taká ako dnes. Napriek tomu si ľudia uvedomovali na jednej strane potrebu „ďakovať“ Zemi za všetko, čo vďaka nej máme, na druhej strane robiť nejaké aktívne kroky a opatrenia na to, aby sa jej „zdravie a kondícia“ udržali čo najdlhšie, a mohli sa na nej tešiť ešte mnohé generácie po nás. Žiaľ- dnes mám niekedy pocit, že hoci je osveta pomerne veľká, homo sapiens sa stal tak sebestredným, že sa mu na očiach zaklopili klapky, a nedovidí si na koniec nosa.

A tak- hoci vie, nerobí. Ničí čo vidí, nedomýšľa dôsledky, žije len tu a teraz. Rozprávať o tom, ako by to vyzeralo keby… však zďaleka nestačí. Nestačí ani kresliť obrázky- to je síce pekná aktivita na uvedomenie si situácie a následkov pre deti, ale dospelí máme vo svojich rukách ďaleko viac možností, čo pre našu Zem urobiť. Ak sa vám zdá, že je to len kvapka v mori, skúste si predstaviť, čo sa stane, ak takou kvapkou prispeje aspoň polovica obyvateľstva.

ČO teda môžem pre Zem urobiť?

Stručne a jednoducho by sme mohli skonštatovať, že človek by sa mal snažiť znížiť ekologickú stopu, ktorá po ňom zostáva. Možností, ako to docieliť je niekoľko. Od úplne jednoduchých a bežne dostupných až po také, ktoré budú od nás vyžadovať možno trochu viac sebazaprenia, či zanietenia a osobnej zrelosti.

Separujte! Myslím, že tento bod nie je nutné veľmi rozpitvávať. Každý vie, načo je separácia dobrá, a /pevne verím/ že aj to, ako sa správne separuje. Veďte k tejto samozrejmosti aj deti.

Kompostujte! Tento bod súvisí jednak s tou vyššie spomínanou separáciou odpadu, a tiež s ďalším bodom, ktorým je:

Prestaňte plytvať. Nielen potravinami, ale aj všetkým možným. Nekupujte výrobky, ktoré sú zabalené v niekoľkých platových vrstvách, pričom by sa v pohode dali kúpiť aj nebalené. Nakupujte od lokálnych pestovateľov, dodávateľov, výrobcov. Načo je vám mrkva z opačného konca planéty, keď ju môžete v oveľa vyššej kvalite kúpiť pár kilometrov od domu? Načo vám je bednička niečoho, z čoho zjete 2-3 ks a ostatok zhnije? Premýšľajte, plánujte, rozumne nakupujte a spotrebovávajte.

Mäso nemusíte mať každý deň. Netreba ísť do extrémov a stať sa rovno vegánmi, stačí, ak si z mäsa spravíte sviatočné jedlo. Dnešná doba je tak konzumná, že nielenže máme mäso denne, ale dokonca niekoľkokrát denne na tanieri. Pritom jeho náhrady sú rovnako výživné, chutné a bez takej ekologickej stopy. Navyše- váš jedálniček bude zrazu o dosť pestrejší.

Vymeňte auto za MHD, bicykel, pešibus! Že je to nepraktické? Nuž a čo je praktické na zápche? Bežne sa stáva, že pešia chôdza, či bicykel človeka na miesto určenia dopravia skôr ako slávne automobily. Pretože sa vyhnete zápcham. A bez emisií, s výborným efektom na naše mentálne, aj fyzické zdravie a kondíciu. Táto zmena vám navyše môže odbúrať niekoľko kilogramov /ak je z čoho/.

Znižujte množstvo odpadu. Inšpirujte sa zero waste tipmi. Recyklujte. Buďte v tom kreatívni. Možností je neskutočne veľa.

Podporte ľudí a nápady, ktoré sú „zelené“. Aj na malej úrovni /napríklad manželove crazy tipy ako spraviť niečo viac eko/, alebo na väčšej úrovni- vo voľbách. Tam to už nemusí byť kvapka v mori, ale naozaj prúd rieky.

Šírte osvetu, veďte deti k takejto filozofii. Zakoreňte v nich prirodzenú túžbu chrániť našu Zem, vysvetľujte prečo je to dobré. Nútením taký efekt nikdy nedosiahnete. Nezabúdajte, že deti sú naše zrkadlo. Od mala kopírujú, čo vidia. Ak teda robíte pre našu Zem aspoň niečo z uvedeného, alebo možno aj niečo navyše- uvidíte, ako prirodzene a automaticky to pôjde vašim ratolestiam. A to už máte dve kvapky v mori, nie jednu. A každý večer môžete do postele líhať s čistým svedomím…