Nigella sativa- alebo egyptský čierny kmín

Černucha, alebo známejšie pomenovanie egyptský čierny kmín má na ľudský organizmus skvelé účinky. Posilňuje obranyschopnosť tým, že aktivuje syntézu bielych krviniek a má priame antimikrobiálne a dezinfekčné účinky. Vďaka množstvu nenasýtených mastných kyselín má okrem toho regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém.

semienka černušky na drevenej lyžici s rastlinkou nigelly vedľa

Dôvody, prečo po ňom ľudia často siahajú je prečistenie tráviaceho ústrojenstva. Ak ho skombinujete s pestrecom mariánskym /prečítajte si náš článok Pestrec mariánsky/, dosiahnete naozaj neobyčajne silný čistiaci účinok predovšetkým na pečeň a žlčník.

Pozor! Ak sa ale rozhodnete vyskúšať túto kombináciu, nevrhnite sa do toho po hlave, dôkladne si preštudujte, ako ich užívať /buď priamo na výrobku, ktorý kupujete, alebo sa poraďte s lekárnikom/.

Čo sa týka černuchy, má výnimočné hojivé a liečivé vlastnosti, ktoré ju korunovali za jednu z najsilnejších liečivých rastlín sveta. Pritom mnohí ľudia o jej existencii ani len netušia.  Semienka čiernej rasce majú pôvod v Egypte, ale ich história je aj na Blízkom východe, v Stredomorí, Indii a dnes sú rozšírené a obľúbené už po celom svete.  

Tieto drobné semienka obsahujú viac ako 100 účinných látok, vrátanie niektorých doteraz neidentifikovaných!

Hlavné účinné látky černuchy sú: thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, palmitolejová kyselina, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová, linolénová kyselina, kyselina arachidonová, proteín, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselina listová, vápnik, železo, meď, zinok, a fosfor.

Čierna rasca prešla už stovkami výskumných štúdií, a preukázalo sa nimi, že napomáha pri čistení črevného traktu, proti vírusom, baktériám, plesniam, infekčným ochoreniam. Jej účinky sú teda antivírusové, antibakteriálne, antimykotické, a upravuje tiež niektoré poruchy metabolizmu.

Využitie černuchy:

eliminácia pôvodcov infekcií žalúdka

– pomoc pri kolikách, hnačkách, otrave jedlom, hubami

-silný proimunitný účinok

– pomáha pri autoimunitných poruchách

– je účinná proti karcinómu pankreasu

– olej z nej sa využíva pri liečbe ochorení dýchacej sústavy: astma, bronchitída, ale aj reuma a prechladnutie

zvyšuje telesný výkon

stimuluje menštruáciu a zvyšuje tok materského mlieka u dojčiacich žien

-upokojuje nervový systém, bolesť

stimuluje tvorbu moču

zlepšuje trávenie, znižuje krvný tlak

– účinná pri liečbe abscesov, nádorov brucha, pečene

stimuluje energiu, pomáha pri zotavení z únavy a vyčerpania

lieči kožné ochorenia- alergie, ekzémy, akné, psoriázu

Ak sa snažíte podporiť svoje zdravie po každej stránke, určite je vám jasné, že prevencia je základom. A vrámci prevencie očista.

Vyskúšajte semienka rasce čiernej, a doprajte svojmu tráveniu „hlboký nádych“.