Nauč sa nevzdávať!

Toľkokrát v živote sme si povedali, že teraz to už vyjde, že schudneme, zmeníme prácu, pustíme sa do vecí po hlave, že sa zmeníme, zapracujeme na sebe, prestaneme fajčiť, alebo budeme viac času venovať sebe, či rodine, A vždy to skrachovalo. Nauč sa nevzdávať! 🙂

 

muž beží hore kopcom a je orámovaný kruhovým nápisom nikdy sa nevzdám

Spomínam si na vetu jedného pána – „Prestať fajčiť je také jednoduché! Podarilo sa mi to už desaťkrát.“ Prečo sa do niečoho neustále púšťame, cítime silnú motiváciu, ale nikdy to netrvá dlhšie ako pár dní, v lepšom prípade týždňov?

Pretože namotivovať sa je omnoho jednoduchšie, ako motiváciu udržať. To máte ako s chudnutím – schudnete raz dva /ak sa nejdená o nejakú extrémnu premenu a robíte všetko, čo pre to robiť treba/, ale udržať váhu je omnoho ťažšie. Prečo? Lebo to nie je otázka prechodného obdobia, ale celkovej zmeny na dlhé obdobie. Čiže otázka nastavenia našej mysle. A tú vám nenastaví túžba dobehnúť v zmene susedku, ani hrozba lekára, že ak neschudnete, dopracujete sa k zdravotným problémom.

Nastavenie mysle je jednoduchá, a zložitá vec zároveň. Zložité na nej je to, že to nie sú prázdne kecy, ale musí vyplývať z vášho vnútra. Musí sa tam zrodiť. A keď už sa to podarí a vy sa ohliadnete späť- budete s otvorenými ústami pozerať, aké to bolo vlastne jednoduché.

Ak teda chcete niečo zmeniť, a želáte si trvalú zmenu, zodpovedajte si nasledovné otázky:

  1. Čo mi prekáža, vadí, kde cítim potrebu zmeny? Bez tejto odpovede sa nepohnete.
  2. Ako ma to obmedzovalo v minulosti a aké obmedzenia mi to prináša dnes? Tu sa často rodí ta spomínaná motivácia.
  3. Prečo to chcem zmeniť? Tu sa motivácia prehlbuje. Čím viac centrované dôvody na seba, tým lepšie.
  4. Čo pre to musím spraviť? Krokujte.  Konkrétne, praktické, splniteľné a odstupňované kroky vás jednoduchšie nasmerujú k vytúženému cieľu.

Krokovanie sa ukázalo ako užitočné aj po dosiahnutí pôvodne zadanej méty. Stanovovaním ďalších čiastkových cieľov udržíte vašu motiváciu viac fresh. A ak to troška okoreníte odmenami- úspech máte zaručený.

Motivácia často troskotá na vlnách prehnaných očakávaní a nereálne stanovených cieľov. Ak ste dva roky priberali vašich nadbytočných 15 kíl, sotva sa ich zbavíte za mesiac. A sotva to bude chcieť len drobnú zmenu.

Zmena je totiž proces.

Nič sa nezmení zo dňa na deň, ani z týždňa na týždeň. Vytrvalosť sa vypláca. Porovnávanie sa s inými pre vás nemá zmysel /teda ak nie ste extrémne súperivé typy/. Skôr vás oberie o chuť ďalej sa snažiť, ak uvidíte, že kamoška dosiahla úspechy dvojnásobne rýchlejšie než vy. Nezabúdajte- každá fáza procesu zmeny je nevyhnutná pre konečný výsledok, a každá je lepšia než to, čo bolo na začiatku. Keď si začnete užívať cestu, po ktorej ste sa vybrali za zmenou, pôjde to o dosť jednoduchšie. Prirodzene- niekedy to zaškrípe.

Vtedy si uvedom, prečo si začal. Refreshni prvotný impulz.

Tu sa veľmi hodia praktickí pomocníci- ak chudneš- vystav si doma na viditeľné miesto fotku, ktorú považuješ za vrchol svojej pažravej kariéry. Ak sa snažíš prestať fajčiť, oblep si byt fotkami zdevastovaných pľúc. Proste si pripomeň, kde siaha tvoja motivácia. Čo ti vadilo až tak, že si sa rozhodol vyliezť zo svojej komfortnej ulitky? Pripomeň si pocity, ktoré si vtedy prežíval- beznádej? Zúfalstvo? Smútok? Zhnusenie? Precíť ich. A neber veci čierobielo. Drobné zlyhania neznamenajú tvoju neschopnosť, a ani to, že musíš začínať od nuly.

Buď k sebe láskavo prísny.

Keď vládzeš makaj, keď nevládzeš, oddychuj. Ak si skĺzol zo stanovenej cesty- vráť sa. Nie na štart. Pokračuj, kde si prestal. Maj sa rád a odpúšťaj si. Kritizuj sa primerane, buduj si zdravé sebavedomie. Dopraj si čas, keď cítiš, že ho potrebuješ. Pamätaj, že aj malý krok dopredu je vítaný. ALE – neskry za toto svoje pohodlné ja túžiace váľať sa po gauči a nič nerobiť.  Preto je dôležité aj prísne, ale aj láskavo. Načúvaj okoliu.

Spätná väzba a podpora z okolia sú veľké plus.

Obklop sa podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Ťažko sa staneš abstinentom za stolom plným pijanov v krčme… Nájdi ľudí, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke ako si ty. Počúvaj, čo ti hovoria, inšpiruj sa nimi, a dovoľ im, aby ťa tlačili vpred. Ak si takých ľudí našiel, si šťastný človek a máš všetko, čo potrebuješ na ceste k pretvoreniu svojho ja na novú verziu.

Buď za to vďačný.

Pretože to nie je samozrejmosť. Pretože každá zmena – hoci aj mikroskopická – je zmenou k lepšiemu. Pretože tentokrát si zašiel ďalej ako kedykoľvek predtým.

Nech ste v ktoromkoľvek bode zmeny – či už v cieli, alebo sa to rozhodnutie vo vás ešte len rodí – gratulujem vám. Venujte si čas a pozornosť. Už len premýšľanie o týchto témach pre človeka znamená veľkú nádej.