Hliva ustricová- čo z nej vyťažiť?

Nemusíš byť hubár na to, aby si poznal hlivu ustricovú. V našich podmienkach je táto huba rozšírená, ľahko dostupná a teší sa popularite.

hliva ustricová

Deje sa tak jednak pre jej lahodnú chuť, rýchlu prípravu a nenáročné spracovanie. Čiže skvelá voľba aj pre lenivších, či menej talentovaných kuchtíkov. Ale tušili ste, že hliva sa okrem spomenutého pýši aj liečivými účinkami? V tradičnej čínskej medicíne je využívaná ako súčasť liečebných procesov.

Hlivu som zatiaľ len ospievala, nuž ale príroda ju nie vždy obľubuje- napríklad také stromy by jej na meno nevedeli prísť, keby vedeli rozprávať, pretože sa radí medzi drevokazné huby- čo zjednodušene znamená, že pre svoj rast doslova nasáva živiny z dreva. Nájdete ju prevažne v listnatých lesoch, ale vypestovať ju pomerne jednoducho môžete aj doma.

Buď si kúpite špeciálny substrát a vypestujete ju „vo vreci“, alebo ju dopestujete na pníkoch- táto varianta je výhodnejšia, pretože bude rodiť viac rokov.  Ak spojíte príjemné s užitočným, máte doma hodinu prvouky a peknú výučbu hrovou formou.

Medzi jej výhody v porovnaní s inými hubami rozhodne patrí to, že je možné konzumovať ju aj malými deťmi, a to už od útleho veku. S radosťou si na nej môžu pochutnať aj tehotné ženy. Je skvelým zdrojom betaglukánov, vitamínov skupiny B, C a D, vitamínu K, stopových prvkov ako: selén, železo, chróm, jód, meď, sodík, zink. Taktiež obsahuje nenasýtené mastné kyseliny a hubovú vlákninu.

Nemusíš byť génius na to, aby si z tohto zoznamu vydedukoval, že táto huba je skvelou voľbou na podporu imunity, zdravie pokožky, rast vlasov, podporu peristaltiky čriev, a tiež na podporu správneho fungovania štítnej žľazy.

Hliva je niektorými ľuďmi popisovaná aj ako skvelé prírodné antibiotikum. Jej využitie je známe aj pri podpore zdravých buniek pri nádorových ochoreniach. Stabilizuje cukor v krvi, je protizápalová.

Hliva  v kuchyni

Tu platí- čokoľvek vymyslíte, nič nepokazíte. Môžete ju piecť, grilovať, sušiť, dusiť, variť. Ak vám vadí slizká hubovitá konzistencia, siahnite po hlivovom prášku a vychutnajte si jej benefity. U nás doma sa špeciálne obľúbeným stal hlivový perkelt. Potešujúcou informáciou určite je aj to, že ako jedna z mála húb sa môže konzumovať aj surová. Takže ideálna voľba napríklad do letných šalátov.

Hliva pomáha aj pri týchto zdravotných problémoch:

– zlepšuje imunitu,

– pomáha pri fungovaní srdca a kardiovaskulárneho systému,

– lieči zápal v tele,

– chráni pred vírusovými a infekčnými chorobami,

– podporuje správne trávenie,

– znižuje obsah cukru v krvi,

– zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov,

– pomáha regenerovať organizmus,

– zbavuje telo škodlivých látok. 

Hlive sa pripisujú vlastnosti elixíru mladosti. netreba však zabúdať na komplexný prístup k našim telám- jedna zložka stravy sama o sebe v smršti ostatných nie práve zdravých volieb zázraky nenarobí…

Tak ktorý recept z hlivy vyskúšate ako prvý? Perkelt? Rizoto? Slaný koláč? Nech je to čokoľvek- dobrú chuť a nazdravie!