Čo má káva spoločné s ekológiou?

Káva. Rituál. Slastný životabudič. Budí zmysly a zároveň ich príjemnou arómou mámi. Zamysleli ste sa ale niekedy nad eko stránkou v súvislosti s kávičkovaním?

kávove zrná rosypané po stole so zelenými listami

Tma. Zvoní budík. Predtým než rozlepíte oči sa možno v duchu poľutujete, že zas pondelčisko, zas ránisko, zas robotisko. Možno vám nejaká myšlienka zablúdi aj tomu, ako z toho pondelčiska urobiť modrý pondeloček, ale skôr, ako myšlienku necháte rozvinúť- zas ten budík kikiríka! Nejak sa vymotáte spod periny, a dáte presun smer kuchyňa. A tam- zrazu ako svetielko na konci tunela- sa hrdo vypína váš kávovar. Tak, ste zachránení. Dnes to prežijete. Stláčate gombík a už o pár sekúnd si vychutnávate teplý voňavý životabudič.

Ak sa z vás stal kvalitný „kávopič“, dáte mi za pravdu, že podobná situácia sa denne opakuje takmer cyklicky. Problémom sa stáva, ak na váš obľúbený mok skočíte do bufetu, kde sa servíruje „štýlovo“ v papierových pohárikoch, ktoré- v momente ako vysŕkate poslednú kvapku bez premýšľania hodíte do koša. Môžno ste si nikdy neuvedomili, kde všade sa takto servíruje káva- žiaľ, nemyslíme len automaty v školách, podnikoch, na zastávkach, v čakárňach, nemocniciach a bohvie kde všade ešte, myslíme aj niektoré podniky, kaviarne a reštaurácie- kde to naozaj nedáva veľký zmysel. Ale sú poháriky alfou a omegou toho, čo stojí za smutným neeko príbehom kávičiek? Ani zďaleka, veď posúďte sami…

Lokálnosť vs cesta cez pol sveta

Áno- už nákup kávy je zásadný. Ak je vo vašom okolí lokálna pražiareň alebo obchod špecializovaný na predaj kávy, rozhodne doň nakuknite. Budete omámení vôňou, ktorá týmito priestormi bežne koluje, a o ktorú sa nákupom bohvieakej kávy v supermarkete okrádate. Dobrý pocit umocní to, že ste podporili lokálneho výrobcu/ predajcu, a tiež svoj región. To hlavné eko plus ale spočíva v skrátení dĺžky cesty, ktorú káva k vám merala. A čím kratšia cesta, tým menšia uhlíková stopa- matematikárka na ZŠ by bola hrdá, ako viete pretaviť priamu úmernosť do praxe. Nuž a o kvalite takéhoto čerstvého lokálneho produktu škoda písať- pretože slová nevyjadria tú vôňu, chuť, ani čerstvosť. Takže- bežte a hľadajte. Káva bude nielen rituál, ale aj zážitok.

Fairtrade a jeho obojstranný úžitok

Jedná sa o kávu, ktorá je pestovaná priamo farmármi, ktorí za ňu dostanú spravodlivú odmenu. Navyše kúpou fairtrade kávy podpríte jej ekologické pestovanie- bez chemikálií, pesticídov, ťažkých mechanizmov a novodobých úžerníkov s lichotivým menom nadnárodná spoločnosť, ktorá z toho vytrieska maximum. Samozrejme na úkor kvality, a teda v konečnom dôsledku aj vás ako spotrebiteľa. Načo teda platiť za nejakú „žbrndu“ v peknom obale, na ktorej sa nabalí každý koho rukami prejde /okrem toho chudáka čo ju vypestoval a zbieral/? Načo zalievať pesticídy a iné chemikálie s kávovou arómou, keď môžete mať stokrát intenzívnejší zážitok, ktorý neohrozí vaše zdravie?

Pohodlie vs chuť

No ak sa vrátime na úplný úvod tohto článku- sotva v tej predstave bude človek namiesto stlačenia gombíka french pressom pripravovať kávičku, iste to poznáte- ráno je každá sekunda dobrá. Ak už si bez kávovaru neviete predstaviť život, snažte sa vyberať taký, ktorý nie je na kapsule, prípadne do ktorého sa dajú použiť recyklovateľné kapsule. Lebo ak tak nerobíte, v podstate sme pri tom automate s plastovými/ papierovými pohárikmi- len vo forme obalu z kávy. Prípadne kombinujte ráno pohodlnejšie verzie- kávovar s french pressom v priebehu dňa, kedy ste už schopnejší si ju takto pripraviť. Aj takáto zmena sa počíta!

Štýl

No- viem, je to pohodlné za behu do seba naliať „kávu so sebou“ a potom sa zbaviť pohárika, ktorý prešiel dlhým procesom výroby na to, aby tri minútky zažiaril pri svojom použití, a potom skončil v kontajneri. Recyklovateľné poháriky sú síce super vec, ale len ak máme dočinenia s naozajstným homo sapiensom, ktorý vie, ako ho zrecyklovať. V opačnom prípade- nepadlo na úrodnú pôdu. Naozaj sympatická je novodobá filozofia niektorých podnikov, ktoré vám predajú kávu lacnejšie, ak si prinesiete svoju šálku. No neviem ako vy, ale ja to veľmi cením, lebo vychutnanie si  kávy u mňa naozaj závisí aj od toho, z čoho ju pijem…

Viacnásobný úžitok do posledného zrnka

Ak používate kávovar na zrnkovú kávu, určite aspoň raz v týždni vyhadzujete z nádobky „odpad“ z kávy. Ach, aká to škoda! Usadenina z kávy je skvelým pomocníkom v záhrade. Môže byť súčasťou vašich zelených hriadok, alebo ju sypte do kompostu- obsahuje rôzne minerály, ktoré pomôžu zbaviť sa niektorých škodcov- slimákov, vošiek a podobne. Nie nadarmo naše babky spodky z „turkov“ v skle vylievali do kvetináčov.

Tak ako sa rozhodnete? Budete sa ďalej podieľať na postupnom vzniku eko katastrofy, alebo ste ochotní čo i len drobnou zmenou prispieť k zelenšej planéte? Je to len vo vašich rukách… V našom naturali nám nie je jedno, akú kávu vám ponúkame. Vyberte si z našej ponuky bezobalovej, či ekologicky balenej kávy.