Aromaterapia- balzam pre telo a dušu

Potrebujete chvíľku pre seba? Uvoľniť telo, zharmonizovať myseľ? A čo takto skúsiť aromaterapiu?

tabuľka s nápisom aromaterapia a bylinkami okolo

Zatvorte si oči, zhlboka sa nadýchnite, a nechajte svoju myseľ unášať na nejaké príjemné miesto. Čo tam “vidíte”? …Možno hory, možno more, a možno rozkvitnutú lúku. Nechajte tú predstavu pôsobiť na svoje zmysly. Čo vnímate? Aké máte pocity? Nech už je to príjemný pocit tepla, ktorý sa automaticky pri predstave príjemného miesta navodil, alebo je to vôňa lúky, či lesa, šum lístia, morských vĺn- určite mi dáte za pravdu, že tam bolo príjemne, a vaše pocity boli komplexné- čiže sa týkali viacerých zmyslov. Nepochybne k tomu patrila aj “vôňa”. 

Hoci aromaterapia môže byť mylne považovaná za výstrelok modernej doby, opak je pravdou. Jej história siaha ďaleko do minulosti. Už starí Egypťania vedeli, že bylinky, a ich vôňa môžu byť nápomocné pri rôznych problémoch, a pozitívne ovplyvňujú myseľ človeka.  

Premýšľali ste niekedy nad tým, kde sa berie tá intenzívna vôňa, keď šúpete pomaranč, alebo odkiaľ prichádza tá omamná aróma, ak pošúchate rastlinku levandule, alebo rozmarínu?  Tá vôňa pochádza z éterických olejov, teda silíc- a ich používanie je podstatou aromaterapie. Získavajú sa lisovaním, alebo destiláciou rôznych častí rastlín. Na prvé “zacítenie” je jasné, že esenciálne oleje majú schopnosť potešiť naše čuchové a chuťové poháriky. To však zďaleka nie je všetko, čo s nami tieto voňavé molekuly dokážu. 

Esenciálne oleje majú lipofilnú povahu- to znamená, že sa dokážu rozpúšťať v tukoch, čím sa absorbujú do tela, a následne “vykonávajú svoju terapuetickú funkciu”. Deje sa to niekoľkými spôsobmi:

  • vdychovaním nielenže podráždia čuchové receptory, a vyvolajú čuchový vnem, ale sa tiež absorbujú do mozgu
  • prenikajú do pľúc, pľúcnych alveol
  • vstrebávajú sa jednoducho aj cez kožu a sliznice tela
  • pri orálnom podaní sa črevnou sliznicou vstrebávajú do tela, a ovplyvňujú črevný systém. 

Každým z uvedených spôsobov sa veľmi rýchlo dostávajú do krvného obehu človeka. Na tomto mieste je teda potrebné zbystriť pozornosť. Nie je totiž vôňa ako vôňa, ani olej ako olej. Kým prírodné bio oleje a silice sa postupne z tela celkom vylúčia, v prípade syntetických to tak nie je.  Okrem esenciálnych olejov sa v aromaterapii s obľubou využívajú aj za studena lisované rastlinné oleje a maslá, kozmetické íly, vosky, bylinné výťažky a soľ. Takže- všetko čisto prírodné látky. Ich sila je neuveriteľná, čo preukázali mnohé štúdie. V našich organizmoch ovplyvňujú a vyvolávajú množstvo procesov na fyzickej, mentálnej, ale aj fyziologickej úrovni. Ovplyvňujú produkciu hormónov, pôsobia antibakteriálne, antivírusovo, antifungálne, majú imunostimulačné účinky a pod.

Reklamný trh s obľubou využíva pojem aromaterapie na lepšie promo svojich výrobkov, avšak gély, šampóny, aviváže, pracie prášky a častokrát aj sviečky s týmto pojmom nič spoločné nemajú, okrem toho, že tiež intenzívne voňajú. Ich zloženie je syntetické, a pre organizmus nielenže neprospešné, ale častokrát až škodlivé.

Najčastejšími spôsobmi praktizovania aromaterapie je inhalácia /difúzory, aromalampy a pod/, masáže, kúpele, kožná aplikácia. Čo sa dávkovania týka, je veľmi rôzne prípravok od prípravku, preto rozhodne odporúčame riadiť sa pokynmi výrobcu, prípadne sa poradiť s odborníkom /áno, naozaj existujú, sú dokonca certifikovaní/ na oblasť aromaterapie. Špeciálne ak sa jedná o uplatnenie aromaterapie pri tehotných ženách, a zvlášť deťoch. 

Ako sme už spomínali- ich sila je využiteľná pri ničení vírusov, baktérií, plesní a rôznych choroboplodných zárodkov, a svoje miesto majú aj pri posilňovaní imunity. Samozrejme- samotné vdýchnutie esencie vás z choroby nevylieči, ale rozhodne vám uľaví od rôznych symptómov choroby, s ktorou sa vaše telo práce pasuje. Najmä, ak sa vám podarilo s aromaterapiou začať hneď pri prvých príznakoch ochorenia.

V našom Naturali sme nadšení zo všetkého, čo príroda ponúka, nevynímajúc esenciálne bio oleje a silice. Ako ich teda vhodne využiť? Vyberte si z našej ponuky:

Cíťte sa ako uprostred lesnej čistinky s bio borovicovou živicou – okrem príjemnej vône účinkuje na širokú škálu dýchacích ťažkostí – zápal pľúc, astma, kašeľ, zahlienenie, uľavuje nosnú sliznicu, uvoľňuje dýchanie. 

Osviežte sa silicou bio citrón– pôsobí antisepticky, ničí baktérie vo vzduchu, podporuje tvorbu bielych krviniek, čím sa zvyšuje odolnosť imunity. 

Eukalyptová bio silica – tvorí základ pri liečbe dýchacích ciest. Uľahčuje odkašliavanie, uľavuje pri zápaloch dutín, hrtanu a bronchitíde. Ničí choroboplodné zárodky vo vzduchu.

Mätovú bio silicu zvoľťe pri kašli- podprí vykašliavanie, uľaví pri bronchidíde, pôsobí mierne analgeticky, uľaví od bolesti hlavy a podporuje tráviaci systém.

Ak si neviete poradiť s hlienmi, určite siahnite po bio silici rozmarínjeho prenikavá vôňa uvoľní nahromadený hlien, čim pomôže dýchaniu, a tiež uľaví pri bolestiach pohybového aparátu. Pozor- má však aj schopnosť zvyšovať krvný tlak, takže je nutné individuálne zvážiť jeho použitie. 

Cítiť sa ako uprostred pomarančového sadu na teplej Sicílii? S bio silicou pomaranč žiadny problém ani uprostred zimy. Povzbuďte svoje telo počas dlhých zimných dní, harmonizujte svoju myseľ sladko-kyslou vôňou tropického ovocia. Okrem toho má výborné odmasťovacie a pachy neutralizujúce schopnosti.

Na upokojenie a harmonizáciu odporúčame zemitú, mužnú vôňu bio silice céder, ktorá vás očarí svojou zmyselnosťou a ušľachtilosťou. Známe sú tiež jej afrodiziakálne účinky.

Upokojte svoje telo aj myseľ bio silicou levanduľa. Jeho omamná kvetinová vôňa vás prenesie na fialové provensálske polia. Podporí relaxáxiu, doprajte telu po celodennom kolotoči uvoľnenie, navyše odpudzuje hmyz. Ideálna voľba pred spaním. 

Okrem tradične známych silíc ponúkame aj menej známe- napríklad bio silica vavrín kubélový. Nebojte sa zaexperimentovať- prekvapí vás sviežou citrusovou vôňou, osvieži, povzbudí,podporí koncentráciu, zaženie stres.  Neváhajte ho vyskúšať, za spokojnosť ručíme.

Nech už vám dni prinášajú radosti, či starosti, stojí za to mať pre seba chvíľku času, a dopriať telu a mysli uvoľnenie a harmonizáciu. Naša široká paleta bio esenciálnych silíc vám k tomu rozhodne dopomôže. A ako bonus určite oceníte zdravotný benefit týchto prírodných liečiv.